MAGÁNÚTLEVÉL IGÉNYLÉSE 12 ÉV ALATTI KÉRELMEZŐK ESETÉBEN
1. Hasznos információk
A gyermekek részére önálló útlevelet kell igényelni. 6 éves kor alatt az útlevél érvényessége 3 év, 6-12 éves korig 5 év. Az érvényességi időtartamot a gyermeknek az okmány kiállítását követő születésnapja hónapjától és napjától kell számítani.
Gyermek részére útlevél főszabály szerint csak magyar születési anyakönyvi kivonat birtokában kérhető! Kivételt jelent ez alól, ha a gyermek még nem töltötte be a hatodik életévét. Ebben az esetben az útlevélkérelem a születés hazai anyakönyvezése iránti kérelemmel egyidejűleg is benyújtható. Ebben az esetben azonban az időpontfoglaláskor mindenképpen a születés hazai anyakönyvezésével kombinált ügycsoportot kell kiválasztani (pl. „Anyakönyvezés (születés) + útlevél (18 év alatt)”)!
Amennyiben a gyermek születésének magyarországi anyakönyvezésére még nem került sor, úgy kérjük, hogy a „Születés anyakönyvezése” aloldalon található információkat olvassák el először! Amennyiben az útlevél iránti kérelem a születés anyakönyvezése iránti kérelemmel egyidejűleg nyújtják be, kérjük figyelmesen olvassák el ezen rész 8. pontját is.
A kérelmet személyesen és postai úton is be lehet nyújtani. A kérelem postai beküldése kizárólag akkor lehetséges, ha a gyermek magyar születési anyakönyvi kivonattal már rendelkezik, valamint az igénylőlapot a szülők előzőleg valamelyik tiszteletbeli konzul előtt írták alá. A postai benyújtás részletes feltételeit ezen összefoglaló 7. pontja tartalmazza.
2. Az útlevélkérelem személyes benyújtása, időpontfoglalás a kérelem beadására
A kérelem személyes benyújtása:
- A kérelem benyújtására csak előzetes időpontfoglalás alapján kerülhet sor. Időpontfoglalással kapcsolatban ide kattintva találnak információt. A foglalásnál az "Útlevél (12 éves életkor alatt)" ügytípust kell kiválasztani, amennyiben magyar születési anyakönyvi kivonat már rendelkezésre áll. Minden kérelmezőnek (akkor is, ha gyermekről van szó) külön időpontot kell foglalni.
- A 12 év alatti kiskorú kérelmező esetében mindkét szülő jelenléte szükséges a kérelem benyújtásához, de a gyermeknek nem kell megjelennie. Mindkét szülőnek érvényes okmánnyal kell rendelkeznie, amely magyar állampolgár szülő esetében csak személyi igazolvány vagy útlevél lehet.
Amennyiben a szülői felügyeleti jogot csak az egyik szülő gyakorolja, ezt a tényt megfelelő okirattal (jogerős bírósági határozat, a szülők bíróság által jóváhagyott egyezsége, elhunyt szülő halotti anyakönyvi kivonata, stb.) igazolni kell. Kérjük, hogy az esetleges félreértések elkerülése érdekében ebben az esetben legyenek szívesek előzetesen felvenni velünk a kapcsolatot a konz.edi@mfa.gov.hu e-mail címen.
Amennyiben a szülői felügyeletet közösen gyakorolják, az egyik szülő kizárólag akkor nyújthatja be egyedül a kérelmet, ha a másik szülőtől származó hozzájáruló nyilatkozattal rendelkezik. A nyilatkozatot tiszteletbeli konzulnak, vagy a főkonzulátus honlapján szereplő közjegyzőnek kell hitelesítenie, de a kérelem benyújtható a másik szülő két tanú előtt aláírt szülői hozzájáruló nyilatkozatával is. A nyilatkozaton a tanúk neve, lakcíme, születési dátuma és aláírása szükséges. Fontos, hogy a szülői hozzájáruló nyilatkozaton legyen keltezés (aláírás helye, ideje). A hozzájáruló nyilatkozathoz a lap alján található letölthető minta, amit kinyomtatást követően kéken fogó tollal kell kitölteni és aláírni. Fontos, hogy a szülői hozzájáruló nyilatkozaton legyen keltezés (aláírás helye, ideje), enélkül az okmányigénylés során nem tudjuk elfogadni. 2020. július 1-jétől a hozzájáruló nyilatkozat az annak a megtételétől számított 15 napig vehető figyelembe! (A kiskorú elektronikus személyazonosító igazolvány igénylésére vonatkozó eljárásban nincs ilyen korlátozás.)
Az útlevél eljárásnál hiánypótlásra nincs lehetőség! Amennyiben a kérelem bármelyik feltétele hiányzik, a kérelem átvételét visszautasítjuk és újra meg kell jelenni a kérelem benyújtására.
3. Az útlevél eljárás ideje, a kérelmezett útlevél kézhezvétel
Az útlevél magyarországi eljárási ideje 20 nap, amely nem tartalmazza az okmány kézbesítésének idejét. Az elkészült okmány kézbesítése az alábbiak szerint kérhető:
- magyarországi lakcímre postázás
- átvétel magyarországi okmányirodában
- átvétel a Központi Okmányiroda ügyfélszolgálatán
- személyes átvétel az Edinburghi Főkonzulátuson
- postázás az Egyesült Királyságban található lakcímre.
Az elkészült útleveleket Magyarországról meghatározott időnként kézbesítik a konzulátusra, az útlevél ennek megfelelően általában 5-8 héten belül érkezik meg a konzulátusra. A konzulátus ezt követően az érkezés sorrendjében dolgozza fel az útleveleket és értesíti az ügyfeleket, vagy adja postára az okmányt.
Kérjük, hogy ezt az időtartamot vegyék figyelembe az utazásaik tervezésekor, de - tekintve, hogy az eljárási időtartama hosszabb is lehet - ne vásároljanak az utazáshoz menetjegyeket (repülőjegy, buszjegy, stb.) az útlevél kézhezvétele előtt, mert az ebből eredő esetleges károkért a konzulátus nem vállal felelősséget.
A felsorolt eljárási idők a hiánytalanul beadott, rendezett státuszú útlevélkérelmekre vonatkoznak. Bármilyen hiányosság az eljárási idő további meghosszabbítását eredményezi.
FIGYELEM! Amennyiben a gyermek külföldön született és még nem rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal (NEM a brit anyakönyvi kivonat fordításával), úgy először, illetve az útlevélkérelem beadásával egyidejűleg a gyermek születésének magyarországi anyakönyvezését kell kérelmezni. Kérjük, hogy olvassák el a tudnivalókat ezen a weboldalon, valamint az időpontot is ennek megfelelően foglalják. Amennyiben a gyermek még nem töltötte be a 6. életévét, és az útlevélkérelmet a születés anyakönyvezésével egyidejűleg adják be, úgy az útlevél a rendes eljárási idő alatt (5-8 hét) legyártásra kerül.
4. Az útlevelek érvényességi ideje
Az útlevelet 6 éves kor alatt 3 éves, 6-12 éves kor között 5 éves érvényességgel lehet igényelni. Az érvényességi időtartamot a gyermeknek az okmány kiállítását követő születésnapja hónapjától és napjától kell számítani. Amennyiben a gyermek február 29-én született és az érvényességi idő lejáratának évében ez a nap hiányzik, akkor a magánútlevél érvényességi ideje február 28-án jár le.
5. Az útlevéleljárás díja és befizetése a kérelem személyes benyújtása esetén
A külképviseleti útlevéleljárás díja a magyarországi útlevélhatóság illetékéből, valamint konzuli közreműködői díjból áll, amely összeget teljes egészében debit kártyával kell kiegyenlíteni.
A konzuli eljárási díjat a kérelem benyújtásakor kell fizetni, utólagos fizetésre nincs lehetőség. Aki az eljárási díjat nem tudja a kérelem benyújtásakor megfizetni, attól nem áll módunkban átvenni a kérelmet. Az újabb kérelmet csak újabb időpont kérelmezésével lehet benyújtani.
Kérjük, hogy a pontos díjakra vonatkozóan tekintsék meg a honlapon a díjtáblázatot.
6. Útlevélkérelem mellékletei:
- érvényes, vagy legfeljebb 1 éve lejárt útlevél, vagy érvényes személyi igazolvány (ha már volt ilyen);
- a gyermek magyar születési anyakönyvi kivonata
A mennyiben az útlevélkérelmet születés hazai anyakönyvezéséhez kapcsolódóan úgy nyújtják be, hogy a gyermek még nem rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal, úgy a részletes, a szülők nevét is tartalmazó brit születési anyakönyvi kivonat is szükséges. - a gyermek lakcímkártyája (amennyiben rendelkezésre áll);
- mindkét szülő érvényes, személyazonosításra alkalmas okmánya, a magyar állampolgárságú szülő esetében érvényes magyar személyi igazolvány vagy útlevél;
- Amennyiben a szülői felügyeleti jogot csak az egyik szülő gyakorolja, ezt a tényt megfelelő okirattal (jogerős bírósági határozat, a szülők bíróság által jóváhagyott egyezsége, elhunyt szülő halotti anyakönyvi kivonata, stb.) igazolni kell.
- 1 db (hivatalos fotós által készített) útlevélfénykép
Fénykép készítésére a konzulátuson nincs lehetőség. A fényképek hátoldalán kérjük a nevet és a születési dátumot feltüntetni. A fényképekkel kapcsolatos követelményekre vonatkozóan tekintse meg a lap alján található tájékoztatót.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a kérelem személyes benyújtásakor nem kell igénylőlapot hozni, mivel azt mindig az ügyintézés során, a konzulátuson nyomtatjuk.
7. A kérelmek postai úton történő benyújtásának feltételei
a) Feltételek a postai benyújtáshoz
A kérelem postai úton történő benyújtásának további feltételei az alábbiak:
- a gyermek rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal; ezt eredetiben be kell küldeni
- mindkét szülő nagykorú (a gyermek születésekor mindketten elmúltak 18 évesek, illetve - ha házasok és magyar házassági anyakönyvi kivonattal rendelkeznek - a gyermek születésekor mindketten elmúltak 16 évesek);
- a lap alján letölthető, tiszteletbeli konzul előtt aláírt igénylőlap beküldése;
Javasoljuk, hogy előzetesen érdeklődjenek a tiszteletbeli konzulnál esetlegesen felmerülő többletköltségekről, ami az útlevéleljárás díján felül számítandó. Ezzel együtt számítsák ki a várható teljes összeget, és ez alapján döntsék el, hogy felkeresik-e az edinburghi főkonzulátust személyesen, vagy a postai utat veszik igénybe!
Közjegyző (notary public) által hitelesített aláírással ellátott igénylőlapot nem áll módunkban elfogadni, csak a tiszteletbeli konzul előtt aláírt igénylőlapot! - a szülők érvényes okmánymásolatainak (útlevél vagy személyi igazolvány) beküldése
- lap alján letölthető szülői nyilatkozat beküldése, ha a családban kettő, három, vagy több gyermeket nevelnek
b) Igénylőlap, az igénylőlap aláírása
A kérelem postai úton történő benyújtására az erre szolgáló igénylőlapon kerülhet sor. Az igénylőlap a lap alján letölthető.
Az igénylőlapot a Magyarországon anyakönyvezett névre, a magyar névviselési szabályokkal összhangban, a magyar írásmódnak megfelelően (1. vezetéknév, 2. keresztnév) kérjük kitölteni és aláírni. Az aláírásnak a kijelölt kereten belül kell maradnia, ne érintkezzen a kerettel. Kérjük, hogy az adatlapokat minden esetben kéken fogó tollal töltsék ki és írják alá!
Az igénylőlapon a szülői nyilatkozatot mindkét szülőnek valamely tiszteletbeli konzul előtt kell aláírnia a konzulátusra történő postázást megelőzően. A tiszteletbeli konzulok elérhetőségeit ezen a weboldalon találják.
Elegendő az egyik szülő aláírása, amennyiben a szülői felügyeleti jogot egyedül gyakorolja, ezt a tényt azonban megfelelő okirattal (jogerős bírósági határozat, a szülők bíróság által jóváhagyott egyezsége, elhunyt szülő halotti anyakönyvi kivonata, stb.) igazolni kell. Kérjük, hogy az esetleges félreértések elkerülése érdekében ebben az esetben legyenek szívesek előzetesen felvenni velünk a kapcsolatot a konz.edi@mfa.gov.hu e-mail címen.
Amennyiben a szülői felügyeletet közösen gyakorolják, az egyik szülő kizárólag akkor nyújthatja be egyedül a kérelmet, ha a másik szülőtől származó hozzájáruló nyilatkozattal rendelkezik. A nyilatkozatot tiszteletbeli konzulnak, vagy a nagykövetség honlapján szereplő közjegyzőnek kell hitelesítenie, de a kérelem benyújtható a másik szülő két tanú előtt aláírt szülői hozzájáruló nyilatkozatával is. A nyilatkozaton a tanúk neve, lakcíme, születési dátuma és aláírása szükséges. Fontos, hogy a szülői hozzájáruló nyilatkozaton legyen keltezés (aláírás helye, ideje). A hozzájáruló nyilatkozathoz a lap alján található letölthető minta, amit kinyomtatást követően kéken fogó tollal kell kitölteni és aláírni. Fontos, hogy a szülői hozzájáruló nyilatkozaton legyen keltezés (aláírás helye, ideje), enélkül az okmányigénylés során nem tudjuk elfogadni. A hozzájáruló nyilatkozat az annak a megtételétől számított 15 napig vehető figyelembe! (A kiskorú elektronikus személyazonosító igazolvány igénylésére vonatkozó eljárásban nincs ilyen korlátozás.)
c) Eljárási díj befizetése
Postán beküldött kérelem esetében az útlevéleljárás díját átutalással kell rendelkezni. Az ezzel kapcsolatos tudnivalókért kérjük, keressenek meg bennünket a konz.edi@mfa.gov.hu e-mail címen. Az útlevéleljárás díja a honlapon található mindenkori díjtáblázat szerint fizetendő.
d) Kapcsolattartás
Az ügyintézés során felmerülő kérdések mielőbbi tisztázása érdekében kérjük, hogy otthoni vagy munkahelyi telefonszámát, valamint e-mail címét a postán beküldött kérelemben szíveskedjen megadni.
8. Útlevél igénylés, ha a gyermek még nem rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal
Ha a szülők házassága Magyarországon már anyakönyvezésre került, de a gyermek még nem rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal, akkor 6 év alatti gyermek esetén a gyermek anyakönyvezését és útlevél igénylését egyszerre lehet kezdeményezni (erről még lásd a „születés anyakönyvezése” tájékoztató). Ebben az esetben az időpontfoglalásnál kérjük, az „Anyakönyvezés (születés) + útlevél (18 év alatt)” ügycsoportot szíveskedjenek kiválasztani.
Ha a szülők házassága Magyarországon még nem került anyakönyvezésre, és a gyermek még nem rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal, akkor a szülők házasságának anyakönyvezését, a gyermek anyakönyvezését és útlevél igénylését egyszerre lehet kezdeményezni (erről még lásd a „házasság anyakönyvezése”, illetve a „születés anyakönyvezése” tájékoztatót), személyesen az edinburghi főkonzulátuson. Ebben az esetben az időpontfoglalásnál kérjük, az „Anyakönyvezés házasság/BÉT + Anyakönyvezés születés + útlevél (18 év alatt) +FÉTÁM” ügycsoportot szíveskedjenek kiválasztani.
Ha a szülők nem házasok, és a szülők még nem tettek teljes hatályú elismerő nyilatkozatot, akkor az időpontfoglalásnál kérjük, az „Apai elismerő nyilatkozat + születés anyakönyvezése + útlevél + FÉTÁM” ügycsoportot szíveskedjenek kiválasztani. Vonatkozó tájékoztatónkat itt találják.
LETÖLTHETŐ DOKUMENTUMOK
[kérjük, hogy a dokumentumot kéken fogó tollal szíveskedjen kitölteni, aláírni, valamint keltezni (aláírás helye, ideje)]:
- tájékoztató az igazolványképpel kapcsolatos tudnivalókról
- szülői hozzájáruló nyilatkozat
- nyilatkozat a családban nevelt gyermekek számáról
- útlevél igénylőlap 12 éven aluli gyerekeknek postai úton való benyújtáshoz